• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com
  • https://plus.google.com/http://www.google.com/posts
  • http://www.twitter.com

GÜNÜN HABERLERİ
http://www.halkses.net
SİYASET GÜNDEMİEKONOMİ HABERLERİ

http://www.halkses.net
sanalbasin.com üyesidir

Hakkımızda
ORTADOĞU BATAĞI VE TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR

Urfa’nın Suruç İlçesi’ndeki patlama olayından sonra ilk söylediğimiz “Olacağı buydu” oldu.

Çünkü Suriye’deki iç çatışmalar, sınırdaki sıkıntı, giriş-çıkışlardaki kargaşa, sığınmacı adı altında çeşitli İslami terör gruplarının Türkiye’ye sızması sonrası bu tür olayların yaşanabileceğini söylemiş ve eklemiştik” Böyle olaylar yaşarsak bizim için sürpriz olmayacaktır.”

Kobane'nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere İstanbul'dan çıkıp Kobanê sınırında yer alan Urfa'nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı ilçede bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde meydana gelen patlama, katliama yol açtı.

Terörün her türlüsüne karşıyız. Kimden gelirse gelsin, kimleri hedef seçerse seçsin terörün karşısındayız ve olayları da en şiddetli şekilde kınıyoruz. Özellikle son olayın birliğimize, bütünlüğümüze karşı olduğunu, Türkiye’yi karıştırmak isteyen güçlerce planlandığını görmekteyiz. Türkiye bu görüntüleri hak etmiyor. İmajımız yerle bir oluyor, Türkiye dış ülkelerde “Bir terör ülkesi, tehlikeli ülke “olarak değerlendiriliyor. Turizm rezervasyonları iptal ediliyor. Yatırımcılar frene basıyor.

Konu çok sıcak olduğu için bu katliamı kimin ya da kimlerin yaptığı araştırmalar sonunda ortaya çıkacak. Ancak, birilerinin düğmeye bastığını görebiliyoruz. Bombalama olayının canlı bombalarca gerçekleştirildiği, olayda IŞİD’ın parmağının olabileceği de ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Biz her zaman şu ihtimaller üzerinde durduk:

Türkiye’de iç karışıklıklar ve kargaşa çıkarmak için bekleyen iç ve dış güçler var. Türk-Kürt, Sünni-Alevi çatışmaları Türkiye’nin yumuşak karnıdır. Dış güçler bölgeyi dizayn etmeye çalışıyor. Yanı başımızda istesek de istemesek de bir Kürt devletinin temelleri atılıyor.

Dikkat edilecek olursa, Suruç’taki katliamdan birkaç gün önce Kuzey Irak Peşmergebaşı Barzani “Hedefimiz bağımsızlıktır ve bu yoldan bizi hiçbir güç alıkoyamaz “demişti. Gelişmeleri ve olayları çok iyi izler, analiz edersek nelerin olup bittiğini de çok daha iyi anlayabiliriz.

Şunu hepimiz bilmeliyiz:

IŞİD, yaklaşık bir ay önce Türkiye’yi tehdit eden açıklamalar yapmış ve “Canlı bombalı eylemler yapacağız” demişti. Nitekim emniyet birimlerinin de bu konuda bazı uyarılarda bulunduğu iddia ediliyor. Hatta 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir iftar programında yaptığı konuşmada “Ortadoğu ve Arap politikalarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıya kalabiliriz” sözleri bugün yaşananların bir habercisi miydi?

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Birkaç gün önce “Bir yanda PKK, diğer yanda IŞİD tehlikesi” başlıklı bir yazı yazmış ve IŞİD’ın artık çok önemli bir tehdit olduğuna değinmiştik.

Yazımızda “
Geçenlerde IŞİD terör örgütün www.darülhilafe.com adlı internet sitesinden Türkiye’ye bir tehdit haberi yayınlandı. Haberde“Baskı ve engellemeler sürerse Türkiye’ye karşı şiddet eylemlerine başlayacağız. Bu eylemler eskisi gibi olmayacak” deniliyor. Sanıyoruz bu tür tehditler bundan sonra da gelmeye devam edecek. “demiştik.

Bugün geldiğimiz noktaya bakar mısınız?

Katliamın boyutları çok büyük. Sürekli ölü sayısı artıyor. Yaralı olanların da çoğunlukta olduğu haberleri geliyor. Bu nedenle yazımızda net olarak ölü ve yaralı sayısı veremiyoruz.

İçişleri Bakanlığı tarafından patlama ile ilgili olarak yapılan açıklamayı da sizlerle paylaşalım:

"Bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirilmiştir.  Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere gereken tüm  tedbirleri almıştır.

Resmi açıklamalar Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenli  olarak yapılacaktır. Bunun dışında iddialara itibar edilmemesini önemle rica  ediyoruz. 

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı  karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.
Ülkemizin  huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını  kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı  ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Bu menfur saldırıyı  gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne  çıkartılacaktır." 

Bizim de temennimiz ve beklentimiz olayların faillerinin ortaya çıkarılmasıdır.

Ancak, bu tür olayların meydana gelmeden önce istihbarat birimlerinin daha duyarlı çalışarak böylesine olayların önlenmesinde etkili olması gerekiyor.

Daha önce bu konularda bazı uyarıların yapıldığı da iddia ediliyor.

Sözcü Gazetesi Muhabiri Kamil Elibol'un bir haberine göre biri kadın 8 canlı bomba ile Türkiye’de intihar eylemleri planladığı tespit edilen IŞİD’in, şimdi de Hatay ya da Reyhanlı’da bomba yüklü bir araçla eylem hazırlığı içinde olduğu belirlendiği belirtiliyor.

Dinci terör örgütünün bombalı aracı Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu yerleşim alanında patlatacağının saptandığı da aynı haber içinde yer alıyor.

Aslında bütün bunların, uygulanan yanlış Suriye ve dış politikalarımızdan kaynaklandığını görüyoruz.

Konu ile ilgili daha detaylı görüşlerimizi ve yorumlarımızı yansıtmaya devam edeceğiz. 20.07.2015 

NECDET BULUZ
www.siyasetgundemi.com
SİYASET ANALİZLERİ YAZARI
necdetbuluz@gmail.com

TAYYİP ERDOĞAN HER AN ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NDE YARGILANABİLİR!

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı sürecinde bir zamanlar kuzu sarması olduğu Beşer Esad’a ve ülkesi Suriye’ye karşı hasma ne söylemleri, yanı sıra Suriye’deki iç savaşta rejime karşı savaşanlara destek vermesinden dolayı Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına sayılı günler kaldı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) Türkiye’nin ‘teröre destek verdiği’ iddiasıyla soruşturma açmasını talep etmesinin ardından, Başbakan Erdoğan hakkında yeni bir dava daha açıldı.

Bilgi İnternet Haber Ajansı (BİHA) kaynaklı haberde;

Suriye'de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin yurtdışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna Başbakan Erdoğan’ın, Suriye devlet rejimine karşı muhaliflere silah, cephane ve sağlık desteği vererek ülkedeki iç savaşı körüklediğini ve Türkiye’yi de yıllardır kardeş ülke olan Suriye’ye karşı düşmanlaştırarak,  ‘teröre destek verdiği’ iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

ABD'nin Şikago Eyaleti'nde Suriyeli gurbetçiler ile bir araya gelen El Menna, "Erdoğan'ı Suriye'ye terörist sokmakla itham ediyorum. Elimde yeterli bilgi ve belgelerim mevcuttur" diye konuştu. Uzun yıllardır Batı'da Suriye'deki öncü muhaliflerden kabul edilen Menna'nın bu şikâyeti uluslararası düzlemde AKP iktidarını önemli ölçüde sıkıntıya yol açacak olduğu kesin.

Bilgi İnternet Haber Ajansı (BİHA), haberinde; Erdoğan’ın, Suriye'deki silahlı terör gruplarına destek veriyor diyerek, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne dava açan, El Menna, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: "Biz siyasi çözüm istemeyen kesimlerle kavga halindeyiz. Amacımız, Suriye'de silahlı terör gruplarına destek veren bölgesel devletlerin meşruiyetlerini sorgulamaktır.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden beklentimiz, Suriye'deki silahlı terör gruplarının yok edilmesi için bizim siyasi projemize destek vermelerini sağlamaktır.

Geçmiş yıllarda, El Nusra cephesinin uluslararası terör listesine alınması için çok büyük uğraşılar veren bendim. Seçimlerden önce (2011 Haziran) Erdoğan, Suriye konusunda sadece Suriye muhalefetinin yanında duruyordu. Hükümetini kurduktan sonra terör gruplarına aleni destek vermeye başladı. Bundan dolayı Türkiye'yi hiç ziyaret etmedim. Erdoğan ülkesini çıkmaz bir bataklığa sürüklüyor.”

Avrupa Birliği misali bir bölgesel birlik yerine Erdoğan hükümeti bölgemiz için tahripkâr ve yayılmacı yeni Osmanlı zihniyeti taşımaktadır."

Başvurunun zamanlaması ise oldukça dikkat çekicidir.

Çünkü Suriye'nin, AKP iktidarını "teröre destek veren ülke" olarak BM'ye şikâyet etmesinin ardından Tayyip Erdoğan hakkında uluslararası düzlemde ikinci başvuru özelliğini taşıyor olması.

Siyaset Bilimi Uzmanı ve Gazeteci, Prof. Dr. Öner Samanlı, bu konudaki bir makalesinde;

“Suriye'de hem birbirleriyle hem kendi içlerinde kavgalı halde olan El Kaide ile Katar ve AKP güdümündeki sözde muhalefet dışında Batı'da kabul gören Suriye muhalefeti konumunda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin bu başvurusu AKP'nin başını daha fazla ağrıtacak bir gelişme olarak değerlendirilmelidir” kanaatinde.

Samanlı’ya göre, zamanlama açısından ikinci önemli konunun ise; Suriye'de siyasal çözümün ele alınacağı 2. Cenevre Konferansı konusundaki hazırlık döneminde bu başvurunun yapılıyor olması.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, önceki yıllarda da, Birleşmiş Milletler'den (BM) "teröre destek verdiği" iddiasıyla Türkiye hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

BBC'ye göre, 7 Kasım'da Şam'dan Suriye'nin BM Daimi Temsilciliği'ne gönderilen bir yazıda, BM'nin terörle mücadeleden sorumlu birimlerine gerekli başvuruların yapılması talimatı verilmişti. BM'ye hitaben yazılan yazıda da "Muhaliflerin kimyasal saldırılarda kullandığı malzemenin Türkiye'den temin edildiği" iddia edilerek, bu çerçevede Türkiye, "teröre destek vermekle" suçlanıyor."

www.siyasetgundemi.com


9. CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL VEFAT ETTİ.

(BİHA) 17.06.2015 03.00

“Dünün güneşi ile bugün çamaşır yıkanmaz” ve diğer nice söylemleriyle siyaset tarihine unutulmaz bir kaşe vurmuştu.

Türkiye’nin bugünkü iktidarının yüreklendiricisi, destekleyicisi, bugünün iktidarına yol gösterici “Milliyetçi Cephe” hükumetlerinin de başında olmasıyla yine aynı siyasi tarihe geçmişti.

Bizim solcu kuşağımız onun zamanlarında güçlenen MHP’nin ülkücülerince, polis ve kolluk güçlerince çok ezilmiş işkenceler de görmüştü.

Çünkü o; “Bana sağcılar adam öldürüyorlar dedirtemezsiniz” de diyen oydu.

Gapı da şapkamı da gaptırmam diyerek siyaset tarihine geçmişti.

17.06.2015 günü sabaha karşı saat 02.35 sularında, yaşamını Azrail'e gaptırdı.

Allah rahmet eylesin, milletin başı sağ olsun.

Bilgi İnternet Haber Ajansı
ANKARAAKSARAYI BOŞALTIP ODTÜ'NE VERECEĞİZ SARAYI İLİM VE İRFAN YUVASI YAPACAĞIZ

(BİHA) CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “TBMM’ye vereceğim ilk kanun teklifi Cumhurbaşkanına tanınan örtülü ödeneğin kaldırılması olacak. 

Bir diğer kanun teklifi ise ‘Cumhurbaşkanı Çankaya Köşkü’nde oturur’ maddesi olacak. Türkiye, ‘Kaçak Saray’dan devletin yönetilmesi ayıbına son verecek“ dedi.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Ataşehir’in ardından Üsküdar, Ümraniye ve Çekmeköy İlçe Başkanlıklarını ziyaret etti. Burada İlçe Başkanları Hakkı Altın Kaynak, Erdoğan Bozkurt, Zeynel Kızılkaya, Erdoğan Altan’ın yanı sıra partililerle de sohbet eden Yarkadaş, “Sizin şahsınızda tüm örgütümüze seçim sürecinde verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum “ dedi.

Özellikle kadınların, her türlü imkansızlıklara rağmen, yoğun bir emek harcadığını belirten Yarkadaş, “ Bugün eğer CHP iktidarına yol açılmışsa, bunu sağlayan en önemli etken kadınlarımızın verdiği mücadeledir” ifadesini kullandı.
Barış Yarkadaş, gelen soruları da cevapladı. Yarkadaş, koalisyon ihtimali sorusu üzerine şöyle konuştu:

“En mantıklı formül, CHP’nin HDP ve MHP’nin dışarıdan desteğini alan bir hükümet kurması olarak görünüyor. Masada birçok formül var. Bunlara ilişkin Sayın Genel Başkanımız nihai kararını verecektir. Biz de Sayın Genel Başkanımız hangi kararı verirse arkasında duracağız” dedi.

Öte yandan Yarkadaş, Meclis’e gideceğinde yapacağı ilk işi de açıkladı. Yarkadaş, yemin edip göreve başladıktan sonra. Vereceği ilk kanun teklifini şöyle anlattı:
“Meclis’e gittiğimde iki demokrasi ayıbının ortadan kalması için kanun teklifi vereceğim. Bunlardan biri. ‘Cumhurbaşkanları Çankaya Köşkü’nde oturur’ ifadesinin yer aldığı bir kanun teklifi olacak. Diğeri ise, Cumhurbaşkanına ödenen örtülü ödeneğin kaldırılması olacak. Böylece hem ‘Kaçak Saray’ boşaltılacak hem de hiçbir Cumhurbaşkanı devletin imkanlarını kullanarak siyasete yön veremeyecek” dedi.

Bu kanun teklifine HDP ve MHP’nin de destek vermesi durumda ‘Kaçak Saray’ın boşaltılacağını söyleyen Yarkadaş, “Bana kalsa o binanın yıkılması gerekiyor. Ancak Genel Başkanımız binanın ODTÜ’ye verileceğini söyledi. Bina boşaltılınca ODTÜ’ye vereceğiz” diye konuştu.

Yarkadaş, Recep Tayyip Erdoğan’ın süreç içinde daha pasif bir hale getirileceğini, Türkiye’nin aksi bir tabloyu taşıyamayacağını belirtti. CHP’nin Türkiye’yi yönetme gücü ve kapasitesi olduğunu da belirten Yarkadaş şöyle devam etti:
“Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan olduğu bir Türkiye rahat bir nefes alacaktır. Keza CHP’nin içinde olduğu bir hükümet de dengeyi sağlayacaktır. Hepimizin gerçekçi düşünmesi ve buna göre hareket etmesi gerekir.”

(BİHA) Bİlgi İnternet Haber Ajansı
11.06.2015
7 HAZİRAN 2015 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNİN TÜRKİYE GENELİNDEKİ OY DAĞILIM ORANLARI:


Kesin sonuçlara göre:

 
AKP           % 40,9
CHP           % 25
MHP          % 16,3
HDP          % 13,1
SAADET    %   2,17 HAZİRAN 2015 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNİN TÜRKİYE GENELİNDEKİ OY DAĞILIM ORANLARINA İLİŞKİN www.siyasetgundemi.com SİTEMİZİN
(5 HAZİRAN 2015 TARİH SAAT 17.00)
SEÇİM YASAKLARI ÖNCESİ TAHMİNLERİ:www.siyasetgundemi.com Tahminleri:

AKP           % 37
CHP           % 27
MHP          % 19
HDP          % 12
VATAN      %   3
DİĞER       %  2
------------------------------------------------------------------------------

                                   www.siyasetgundemi.com
www.siyasetgündemi.com

Sitesince Prof. Dr. Öner Samanlı
SİYASET AKADEMİSİ

tarafından yapılan ve seçim yasakları öncesi 
(05.06.2015 Saat:17.00)
itibarıyla tahmini olarak belirlenen son sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan onur duyar.

SEÇİM SONUÇLARI NE OLURSA OLSUN TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN!
SİYASET GÜNDEMİ

TANITIMDA DOĞRU 
ADRESTİR.

REKLAM VE TANITIMLARINIZ 
İÇİN

bizebilgi@hotmail.com
 
ADRRESİMİZLE İLETİŞİM KURMANIZ
TAVSİYE OLUNUR!

KİTAP
YAYIN
DERGİ

SİNEMA
GAZETE
TİYATRO
SOSYAL KURULUŞLAR
REKLAMLARINIZ İÇİN ARAMAK SİZDEN
DESTEK İSE BİZDEN